Copyright © 2020. Made with love by Polski Przekret team. All Rights Reserved.

PRZEKRĘT

NOWY PODATEK. Bon turystyczny 500 zł na wakacje.

Bon turystyczny 500 zł na wakacje. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział dodatkowe pieniądze dla każdego dziecka. To nowe 500 plus.

Bon turystyczny będzie emitowany tak jak 500 plus. To będzie 500 zł na każde dziecko do wykorzystania na potrzeby wypoczynku turystycznego – wyjazdów, kolonii, wczasów. Skorzystają na tym polscy przedsiębiorcy świadczący usługi turystyczne – wyjaśniał prezydent.

500 zł ma być przyznawane już na zbliżające się wakacje.

To kupowanie głosów przed wyborami.

Szczegóły dotyczące bonu turystycznego przekazała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w programie “Money. To się liczy”. Zgodnie z założeniami, bon miałby być dostępny dla etatowców, którzy zarabiają mniej niż przeciętne krajowe wynagrodzenie. W pierwszym roku obowiązywania programu 90 proc. kosztów bonu finansowałoby państwo, 10 proc. brałby na siebie pracodawca, co oznaczałoby obciążenie dla budżetu 7 mld zł. W przyszłych latach proporcje miały być jednak inne.

FOR zwraca uwagę, że zgodnie z zapowiedziami wicepremier, bon przyznany w tym roku będzie ważny dwa lata, a program ma być kontynuowany w przyszłości. “Dla firmy, która w tym momencie nie zarabia, dodatkowe przychody w przyszłym roku są bardzo małym pocieszeniem. Część firm skorzysta w tym roku, jednak trudno uznać to za efektywną odpowiedź na obecne wyzwania” – napisało FOR w komentarzu.

Błędem – zdaniem FOR – jest deklaracja trwałego zwiększenia wydatków publicznych na wsparcie turystyki w następnych latach. Wszystko przez rosnący dług publiczny i deficyt finansów państwa.

FOR zwraca też uwagę na skutki, jakie może mieć wprowadzenie bonu na rynek pracy. Przerzucenie kosztów programu na pracodawców w przyszłości zniechęci pracodawców do umów o pracę, sami pracownicy zresztą, z uwagi na wysokie opodatkowanie umów, mogliby wybierać umowy cywilnoprawne.

Dlaczego? “Przy założeniu, że w przyszłości bon byłby np. w połowie finansowany przez pracodawcę, oznaczałoby to, że miesięcznie od każdego etatu musiałby zapłacić dodatkowo prawie 42 zł. Ponieważ cały bon dla pracownika ma być przychodem, to ten będzie musiał od niego zapłacić podatek, a być może też składki ZUS. Przy założeniu, że wymagany będzie tylko PIT, łączny koszt etatu wzrośnie o prawie 56 zł miesięcznie (41,7 zł dopłaty przez pracodawcę i 14,2 zł PIT płaconego przez pracownika). Będzie to oznaczało, że opodatkowanie pracy osób o niższych dochodach będzie trzecim najwyższym w OECD” – wylicza FOR.

Jest jeszcze jeden punkt, na który zwraca uwagę FOR: to, że politycy, decydując, które sposoby wypoczynku zasługują na wsparcie, będą decydować, gdzie Polacy będą spędzać wakacje.

Zapisz Się

Skomentuj artykuł

Zostaw wiadomość

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 + osiem =

Ciekawe

Johnson & Johnson

NAJNOWSZE

2021 – 2030 Przyszłość

NAJNOWSZE

Prawda o szczepieniach.

PRZEKRĘT

Oumuamua to statek OBCYCH

PRAWDA CZY FAŁSZ?

Życie po COVID-19

NAJNOWSZE

Microsoft Windows w naszym ciele.

ŚLEDZTWA

Nowy Porządek Świata. Horror, który czeka ludzkość

NAJNOWSZE

Przepustka Wolności

NAJNOWSZE

R e k l a m a pCloud Premium
R e k l a m a
Zapisz Się