Copyright © 2020. Made with love by Polski Przekret team. All Rights Reserved.

BEZ KATEGORII

Co z respiratorami od handlarza bronią?

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę rano o 108 nowych przypadkach zachorowań, które dotyczą: województwa śląskiego (54), opolskiego (13), małopolskiego (dziesięć), świętokrzyskiego (dziewięć), pomorskiego (pięć), wielkopolskiego (pięć), zachodniopomorskiego (cztery), kujawsko-pomorskiego (trzy), podlaskiego (trzy). Podano także, że od wczorajszego wieczoru osiem osób zmarło.

Od początku epidemii w Polsce zachorowało 27 668 osób, a zmarło z powodu koronawirusa 1191 pacjentów.

— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) June 10, 2020
Szumowski o wzroście zachorowań na Śląsku
„Są dziś takie gminy w Polsce, w których rekomendowałbym wybory wyłącznie w formie korespondencyjnej” – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski w radiu TOK FM. Dodał, że wysokie wyniki zakażeń na Śląsku będą jeszcze przez około 10 dni. „W ciągu trzech dni poznamy wyniki testów 17,5 tys. osób” – zapowiedział Szumowski. Dodał, że największy niepokój wzbudziłaby transmisja pozioma, bo wtedy nie wiemy, kto i kiedy zakaża. „Wtedy można mówić o przywróceniu ograniczeń. Ale to, mam nadzieję, nie będzie miało miejsca” – stwierdził Szumowski. Szef resortu zdrowia apelował o to, aby nie stygmatyzować Śląska. „Poza ogniskami ilość osób zakażonych jest tam podobna jak w innych województwach” – mówił w TOK FM.

Minister zapowiedział też, że 19 czerwca planowane jest otwarcie trybun na stadionach piłkarskich i żużlowych oraz powrót części kibiców. Dodał, że ostateczne decyzje każdorazowo w przypadku konkretnego meczu będzie podejmował wojewoda i sanepid, więc jest możliwe, że niektóre mecze się nie odbędą albo odbędą się bez kibiców.

Co z respiratorami od handlarza bronią?
W dzisiejszej „Gazecie Wyborczej” ciąg dalszy historii o zakupie respiratorów. Okazuje się, że należąca do handlarza bronią spółka E&K, od której Ministerstwo Zdrowia kupiło 1,2 tys. respiratorów za 200 mln zł, nie dostarczyła jeszcze ani jednego aparatu. I nie dostarczy, bo ich producenci zaprzeczają, że mieli z E&K jakikolwiek kontakt.

E&K to producent motolotni i organizator lotów w trudno dostępne rejony świata. Należy do Andrzeja Izdebskiego, w przeszłości zamieszanego w nielegalny handel bronią, którego ONZ wpisał na czarną listę za przemyt broni do Angoli i Liberii.

Przypomnijmy, że ministerstwo kupiło respiratory od E&K po wyjątkowo wysokich cenach. Za 1,2 tys. aparatów zapłaciło 44,5 mln euro, czyli ok. 200 mln zł. To średnio 165 tys. zł za sztukę, podczas gdy np. wysokiej klasy respirator firmy Draeger kosztuje 70–90 tys. zł. Według dziennikarzy „GW” dostawy miały się zacząć w kwietniu i zakończyć w czerwcu. Dotąd jednak firma nie dostarczyła ani jednej sztuki. Z ustaleń dziennikarzy wynika, że nie dostarczy, bo nie mogła ich kupić.

Przypomnijmy, że odpowiedzialny za zakupy w resorcie zdrowia jest wiceminister Janusz Cieszyński. To on stał za wprowadzeniem do specustawy koronawirusowej zapisu zapewniającego bezkarność za nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego i wyrządzenie szkody majątkowej w obrocie gospodarczym. W normalnych warunkach za takie przestępstwa grozi do dziesięciu lat więzienia.

Do sprawy odniósł się w środę Łukasz Szumowski. Stwierdził, że wysłał już do gazety sprostowanie. „Pierwsza parta respiratorów dotarła do Polski, kolejne dotrą jeszcze w tym miesiącu. Są to respiratory renomowanego producenta, z wszystkimi gwarancjami” – mówił szef resortu zdrowia. Zaznaczył, że poza tymi respiratorami w Polsce jest obecnie około 11 tys. respiratorów.

 

Zapisz Się

Skomentuj artykuł

Zostaw wiadomość

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 × three =

Ciekawe

Oumuamua to statek OBCYCH

PRAWDA CZY FAŁSZ?

Życie po COVID-19

NAJNOWSZE

Microsoft Windows w naszym ciele.

ŚLEDZTWA

Nowy Porządek Świata. Horror, który czeka ludzkość

NAJNOWSZE

Przepustka Wolności

NAJNOWSZE

Hiperinflacja jest formą niewypłacalności. Złoto mówi nam, że hiperinflacja jest tuż przed nami.

NAJNOWSZE

Polacy zmęczeni obostrzeniami?

NAJNOWSZE

Szczepionka oraz masowa depopulacja ludzkości.

NAJNOWSZE

R e k l a m a pCloud Premium
R e k l a m a
Zapisz Się