Copyright © 2020. Made with love by Polski Przekret team. All Rights Reserved.

BANK

Przygotuj się na świat bez gotówki. Inaczej nie zarobisz

Wiele wskazuje na to, że do 2030 roku Szwecja, jako pierwszy kraj na świecie, stanie się państwem bezgotówkowym. Papierowy pieniądz zniknie tam z obrotu. W Polsce ten proces potrwa zapewne znacznie dłużej, ale wydaje się, że jest nieunikniony. Już dziś wielu konsumentów omija szerokim łukiem placówki, które nie przyjmują płatności kartą. Z prostego powodu – nie mają przy sobie gotówki.

Terminale płatnicze ma dziś nawet spora część osiedlowych warzywniaków, choć większość transakcji to płatności rzędu kilku złotych. Ze sklepów zniknęły kartki z napisem „płatność kartą powyżej 20 zł”. Dynamicznie rozwija się system płatności smartfonami – zarówno Blik, który nie stawia żadnych wymagań sprzętowych, jak i system zbliżeniowy, który działa na smartfonach wyposażonych w moduł NFC współpracujący odpowiednio z aplikacją Apple’a lub Google’a.

Właśnie w postępującej smartfonizacji można upatrywać zmierzchu ery papierowych pieniędzy. Telefon zastępuje już budziki, aparaty fotograficzne, papierowe mapy, bilety na komunikację miejską i pociągi, a teraz także wypiera karty bankowe. Trwają prace, aby zastąpił również dowód osobisty, co prędzej czy później się wydarzy.

Bez terminala ani rusz

Dla każdej firmy, która przyjmuje bezpośrednie płatności od klientów, terminal jest niezbędnym wyposażeniem. Kojarzy się wprawdzie z drogim rozwiązaniem, bowiem jego użytkownik musi zapłacić prowizję od każdej transakcji, ale… dzięki niemu ma tych transakcji bez porównania więcej. Poza tym klientom łatwiej jest wydawać większe kwoty, gdy płacą kartą lub telefonem, bo nie muszą mieścić się w limicie gotówki, którą akurat mają przy sobie. Badania wskazują, że bezgotówkowo skłonni jesteśmy wydawać nawet aż o 40 proc. więcej.

Co prawda wspomniana Szwecja jest w awangardzie płatności bezgotówkowych, ale warto przypatrzeć się, jak poważne zmiany tam zaszły i to zaledwie w ciągu sześciu lat. Dane tamtejszego banku centralnego pokazują, że w 2016 roku za gotówkę konsumenci dokonali zaledwie 15 proc. zakupów, a w 2010 roku odsetek ten wynosił jeszcze 40 proc. W tym kraju nikt nie ma już odwagi prowadzić handlu bez realizowania transakcji bezgotówkowych. To biznesowe samobójstwo. Mało tego, przybywa placówek, które nie przyjmują gotówki!

Najlepszy moment na zmiany

W Polsce przyjmowanie płatności bezgotówkowych wciąż kojarzy się z kosztami (prowizje), podczas gdy operowanie gotówką uchodzi za bezkosztowe. Jeśli utarg wynosi kilkaset złotych, może rzeczywiście tak jest. Jednak przemieszczanie się z kilkoma tysiącami złotych w kieszeni wydaje się mało roztropne. Natomiast korzystanie z uzbrojonych konwojentów jest dużo droższe niż ponoszenie opłat za terminal. W 2019 roku pora przestać się męczyć.

Tym bardziej, że działa program Polska Bezgotówkowa, adresowany do osób, które w sklepach i punktach usługowych przez ostatnie 12 miesięcy nie oferowały płatności bezgotówkowych. Jeśli w ramach programu skorzystają z oferty Idea Banku, to przez pierwszy rok płatności kartami będą akceptować za darmo, a po tym okresie będą mieć zapewnione stałe koszty transakcji – w wypadku kart Visa jest to stawka 0,57 proc., a MasterCard – 0,77 proc. Co więcej, to okazja do wyposażenia placówki w nowoczesny sprzęt – kasoterminal. Detaliści, którzy do tej pory nie honorowali w swoich punktach płatności kartą, zyskują dzięki temu narzędzie pozwalające im dogonić konkurencję. A nawet więcej.

– Kasoterminal #ideapay pozwala przyjmować płatności bezgotówkowe, zastępuje urządzenie fiskalne wymagane do ewidencji sprzedaży, a także umożliwia przesyłanie danych, paragonów i statystyk sprzedaży na smartfon lub komputer. Dzięki temu można zarządzać firmą nawet zdalnie – wyjaśnia Bartosz Witorzeńć z Idea Banku. – Obsługa transakcji jest bardzo prosta, podobna do korzystania ze smartfona. Dodatkowo urządzenie posiada ekran dotykowy i klawiaturę, dzięki czemu w razie potrzeby można edytować paragon przed wydrukiem.

Na kasoterminalu #ideapay można również wydrukować faktury VAT, a dane do nich są pobierane z bazy REGON. Dzięki temu unikniemy żmudnego wpisywania danych i błędów na fakturach.

Nie tylko kasa i terminal, ale też system zarządzania

Nowi klienci Idea Banku, którzy skorzystają z oferty Konta z Kasoterminalem #ideapay, otrzymają urządzenie w cenie od 799 zł netto. Istotna różnica w stosunku do dotychczasowych ofert polega na tym, że nabywamy urządzenie na własność. Za dzierżawę samego terminala płatniczego zapłacilibyśmy średnio 50 zł miesięcznie, co w skali pięciu lat eksploatacji daje kwotę 3 tys. zł. A kasoterminal oferuje znacznie więcej przydatnych funkcji.

Wśród nich są takie, jak przesyłanie danych ze sklepu na komputer, smartfon lub tablet. Transakcje można sortować według różnych parametrów, m.in. najlepiej sprzedające się towary, najpopularniejsze kategorie, stany magazynowe, obroty, rodzaje płatności i inne. Zatem kasoterminal z wyprzedzeniem podpowie, co kończy się w sklepie i pozwoli zaplanować zakupy. Unikniemy sytuacji, w której zabraknie nam w magazynie towarów, o które klienci pytają najczęściej.

– Kasoterminal #ideapay jest obecnie najtańszym systemem fiskalno-płatniczym, a dodatkowe opcje zarządzania sprzedażą znacznie ułatwiają życie detalistom – przekonuje Bartosz Witorzeńć. – Dlatego chcąc wspierać polskich przedsiębiorców, zdecydowaliśmy się zaproponować im konto firmowe, dzięki któremu będą mogli wyposażyć firmę właśnie w to urządzenie. Jeżeli ktoś rozważał wprowadzenie do swojego sklepu czy punktu usługowego płatności bezgotówkowych, ale uznał, że to za drogie, to teraz pojawia się idealna okazja, żeby to zrobić.

Możliwości kasoterminala możemy wykorzystać do zdalnego zarządzania sklepem. Nie pilnując interesu na miejscu, będziemy wiedzieć dokładnie, co się w nim dzieje. To szczególnie przydatne, jeśli placówek mamy kilka i nie mamy nawet możliwości, aby osobiście wszystkiego doglądać. Nie jest nawet niezbędne łącze internetowe, wystarczy, że w sklepie jest zasięg sieci komórkowej – dostępne są bowiem wersje urządzenia łączące się z siecią przez GPRS. Przy wyborze tej opcji bank zapewnia kartę SIM oraz połączenie urządzenia z internetem za darmo przez cały okres eksploatacji.

Nabywając jedno urządzenie, nie tylko wchodzimy w świat bezgotówkowy, ale jednocześnie przenosimy nasz biznes do nowego wymiaru – nowoczesnego zarządzania. Koniec z bieganiem z kartką i długopisem, aby zaktualizować wiedzę o stanie magazynu. Nie ma tu znaczenia, jak duży jest nasz sklep czy punkt usługowy. Spełniając oczekiwania klientów preferujących płatności bezgotówkowe, jednocześnie ułatwiamy sobie prowadzenie biznesu, oszczędzamy czas i racjonalizujemy koszty. Magazyn będziemy zapełniać tym, na co jest rzeczywisty popyt, unikając zamrażania pieniędzy w mało chodliwym towarze. Zdobędziemy klientów, którzy nie noszą przy sobie gotówki, zwiększymy obroty, bo płacąc kartą kupią więcej, a w dodatku zawsze znajdą u nas to, czego potrzebują, bo unikniemy sytuacji, że dany produkt niespodziewanie się skończył.

Zapisz Się

Skomentuj artykuł

Zostaw wiadomość

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 − 1 =

Ciekawe

2021 – 2030 Przyszłość

NAJNOWSZE

Prawda o szczepieniach.

PRZEKRĘT

Oumuamua to statek OBCYCH

PRAWDA CZY FAŁSZ?

Życie po COVID-19

NAJNOWSZE

Microsoft Windows w naszym ciele.

ŚLEDZTWA

Nowy Porządek Świata. Horror, który czeka ludzkość

NAJNOWSZE

Przepustka Wolności

NAJNOWSZE

Polacy zmęczeni obostrzeniami?

NAJNOWSZE

R e k l a m a pCloud Premium
R e k l a m a
Zapisz Się