Copyright © 2020. Made with love by Polski Przekret team. All Rights Reserved.

ŚLEDZTWA

Zbliża się największa susza od ponad 100 lat? Tak niskiej wilgotności gleby w kwietniu jeszcze nie było

 

Polskę w 2020 r. może nawiedzić historyczna susza. Warunki atmosferyczne są niepokojące. Tegoroczny sezon zimowy był najcieplejszy od początku prowadzenia pomiarów meteorologicznych w Polsce. Brak opadów ma ogromny wpływ na poziom wilgotności gleb, a co za tym idzie, na proces wegetacji roślin, co w konsekwencji może doprowadzić do zwiększenia kosztów produkcji żywności. Jakie mogą być inne skutki nadchodzącej suszy?

Warunki atmosferyczne w Polsce są bardzo trudne. Bardzo niska ilość opadów może spowodować, że w Polsce znów będzie susza.
Rozróżnianych jest kilka typów susz. Są to m.in. susze hydrologiczne, rzeczne czy rolnicze
Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że Polska zostanie dotknięta kilkoma rodzajami susz
Konsekwencji wysokich temperatur i niskiego poziomu opadów obawiają się rolnicy
Niska wilgotność i wysokie temperatury mogą doprowadzić również do pożarów lasów; których rekordowe statystyki są odnotowywane już teraz.

Susza w Polsce zaczyna stawać się normalnością. Przez pięć ostatnich lat, poza rokiem 2017, mieliśmy z nią do czynienia. Polska cierpi na pogłębiający się problem deficytu wody pod każdym względem. Zmiany klimatyczne i wzrost temperatur oraz brak opadów sprawiają, że sytuacja hydrologiczna w naszym kraju staje się z każdym rokiem, coraz trudniejsza.

Brak wody może sprawić, że rośliny zaczną wysychać, a rolnicy będą zmuszeni dodatkowo nawadniać pola i wzrosną ceny żywności. Już teraz rolnicy zapowiadają, że nadchodzący rok może być dla nich bardzo trudny. Jeśli przez najbliższe dwa tygodnie nie pojawi się deszcz, to musimy się przygotować na to, sytuacja będzie naprawdę trudna, bo gleba jest całkowicie nieprzygotowana na zasiewy.

O zgromadzonych zapasach żywności na początku epidemii koronawirusa mówił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski: – Ważne jest również to, że mamy wystarczające zapasy surowców. I chociaż rok 2018, a nawet też 2019 był ciężki dla rolnictwa, bo uderzyła w nas susza, udało się nam zgromadzić pokaźne zapasy – powiedział. – Podmioty przetwórcze dostarczają tyle żywności, ile handel zamawiał. Jeżeli popyt się zwiększy, to producenci dostarczą jej więcej – zapewniał Ardanowski.

Co jeśli jednak rolnicy nie będą w stanie dostarczyć przetwórcom żywności odpowiedniej ilości zasobów, których ze względu na suszę może być znacznie mniej? Czy taka sytuacja uderzy w nasze portfele? Zdania ekspertów są podzielone.

Susza w Polsce. Jak duży jest to problem?
Już pod koniec stycznia odnotowano rekordowo niski poziom wód powierzchniowych, bo aż 60 stacji wodowskazowych (12 proc. wszystkich) rejestrowało tzw. przepływ niżówkowy, wskazujący na suszę hydrologiczną. Z poniższej mapy wynika, że w większej części kraju (obszary czerwone) poziom wilgotności w płytkiej warstwie gleby jest bardzo niski.

Obniżenie poziomu płytkich wód gruntowych może skutkować utrudnieniami w zaopatrzeniu w wodę z ujęć wód podziemnych.

Coraz bardziej niepokojący jest również niski poziom rzek w naszym kraju. Poziom wody w wielu rzekach, na przykład w Wiśle, jest niższy niż rok temu. Podobna sytuacja ma się również do wielu innych dużych polskich rzek takich jak Warta, czy Pilica.

Poprzez niewielkie opady deszczu, a wcześniej śniegu, zmniejszają się podziemne zapasy wody. Wpływa to na obniżenie poziomu rzecz, ale również innych innych źródeł wody. Wyższe temperatury powodują, że opady są mniej skuteczne, bo więcej wody paruje niż wchłania się w glebę, co pogłębia problem. Wpływa to na rośliny. Te, które znajdują się z dala od zbiorników wodnych wysychają.

Dziś zaledwie 6,5 proc. wody, przepływającej przez nasz kraj, jest magazynowane – to co najmniej o połowę za mało.

Czy zmiany są możliwe? Co można zrobić, aby poprawić sytuację?
Niestety postępujące zmiany klimatyczne oznaczają, że stopień reakcji na zachodzące przemiany jest ograniczony. Na skutek zmiany klimatu i wyższej temperatury zmienia się też charakter opadów – deszcze są ulewne i miejscowe. Polska nie posiada obecnie żadnego jasnego systemu działań, którego celem byłoby zatrzymanie wody.

Mimo trudnej sytuacji, dalej tworzone są rowy melioracyjne , co odprowadza wodę z pól do rzek. Rolnicy chcą uniknąć sytuacji w której na ich polach uprawnych stoi woda. Jednak niektórzy eksperci, tacy jak dr Łukasz Kozub, botanik z Zakładu Ekologii Roślin i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Warszawskiego, przekonują że państwo powinno rekompensować rolnikom ograniczone użytkowanie niektórych ziem.

Susza sprawia zagrożenie dla lasów, które w tym roku masowo płoną.
Strażacy w całej Polsce każdego dnia walczą z setkami pożarów lasów i traw. Jest sucho i dość ciepło, a taka aura sprzyja rozprzestrzenianiu się ognia. Najczęściej odpowiedzialność ponoszą jednak ludzie. Corocznie to w marcu i kwietniu w kraju odnotowuje się najwięcej pożarów. Lasy Państwowe alarmują i informują o stanie zagrożenia pożarowego.

Zapisz Się

Skomentuj artykuł

Zostaw wiadomość

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ciekawe

R e k l a m a pCloud Premium
R e k l a m a
Zapisz Się

>